מדוע עדיין צריך מתכנתי COBOL? - בלו טק אדיוקיישן - Blue Tech

מדוע עדיין צריך מתכנתי COBOL?

ארגונים מעדיפים לא להחליף תוכנה שעובדת לא משנה כמה ותיקה תהייה, אבל למצוא מפתחים ומתכנתים שיתחזקו ויעדכנו את התוכנה הזו נעשה קשה הרבה יותר מיום ליום. שפה מכוונת לעסקים (ובקיצור (COBOL פותחה בשנת 1959 והפכה לפופולרית מאוד עד שנות ה-80. למרות שהפופולריות שלה ירדה עם הזמן, COBOL נשארה חיונית למוסדות ועסקים ברחבי העולם.

מעצבי COBOL האמינו ששפת תכנות ניידת בין מחשבים המשלבת יותר מילים באנגלית תזכה לשימוש רחב יותר. עם זאת, התוכנית שלהם לא הצליחה בדיוק כמתוכנן. למרות שהניידות השתפרה, עדיין היה קשה ללמוד לכתוב ב-COBOL. תכנות COBOL כמיומנות לא התפשטה למשתמשים או לאיש העסקים הממוצע, למרות שההכללה הנרחבת של אנגלית, הקלה על השימוש ב-COBOL והשפה זכתה לשימוש נרחב על ידי ממשלת ארה"ב ובארצות רבות בעולם כולל ישראל.

עם הזמן, כאשר תכנות המחשב עבר לפרדיגמה של תכנות מונחה־עצמים (OOP) כגון: JAVA ושפות תכנות חדשות יותר, הוראת COBOL בשיעורי תכנות הפכה פחות שכיחה. בהדרגה, היה נראה כאילו COBOL ידעך, אך למרות זאת, חברות פיננסיות ברחבי העולם והרבה מאד חברות אמריקאיות עדיין משתמשות בתכנות COBOL, כולל IBM, Cigna  UPS

השימוש ב-COBOL כיום:

כ-3 טריליון דולר מהעסקאות במסחר היומי מבוצעות באמצעות מערכות COBOL. 80%  מהעסקאות הבנקאיות האישיות ו-95% מהמשיכות בכספומטים מסתמכות על קוד COBOL. דו"ח של הרשות לביטוח לאומי בארצות הברית משנת 2018 מצא, שהסוכנות מחזיקה יותר מ-60 מיליון שורות קוד  של COBOL.

באפריל 2020, ממשלות רבות נקטו בפעולות כדי לצמצם את השפעת מגיפת הקורונה, על ידי הצעת תכניות סיוע שכללו יותר תשלומי אבטלה. כדי לעקוב אחר התשלומים המוגדלים הללו נדרש מהם להוסיף כללים חדשים ושדות נוספים לתוכניות COBOL רבות ברמה הפדרלית, המדינית והמקומית.

בהשוואה לשפות תכנות מודרניות אשר בשימוש כיום, COBOL היא לא רק שונה אלא במובנים מסוימים, מוגבלת יותר. בטרמינולוגיית התכנות של היום, COBOL היא שפה ספציפית לתחום העסקי.

הביקוש הגובר למתכנתי COBOL

באופן כללי, בתקופת הקורונה לא היינו מצפים לראות את עובדי התחום הזה בראש רשימת הדרושים, היכן שנמצא את עובדי הבריאות, מכונות הנשמה או מעצבי מסכות ההגנה.

 אך דווקא נוכח המאבק בנגיף הקורונה אנו חווים דרישה גוברת יותר ויותר למתכנתי קובול. 

 הרבה מדינות עדיין מפעילות את COBOL, שפת התכנות בת עשרות השנים במערכות המיינפריים שלהן, שכוללת מערכות חיוניות לתביעות אבטלה. כאשר מגיפת הקורונה פרצה חלקן הודו שהן מתמודדת עם אתגרים בעיבוד תביעות האבטלה הגוברות עם מערכת מיינפריים COBOL הותיקה. חלק מהתוכניות לא שודרגו או נגעו בהן במשך שנים. הדרישות החדשות עוררו קריאות חדשות למתכנתי COBOL להתערב ולהחיל עדכונים במהירות.

כתוצאה מכך הביקוש לשירותים של בעלי מיומנויות COBOL או אלה המעוניינים לרכוש מיומנויות COBOL גדל.

COBOL יוצרת הזדמנויות חדשות

עוד לפני משבר הקורונה, התמחות ב-COBOL נחשבה למשתלמת מבחינת תנאי העסקה. בארה"ב למשל, אחת מהחברות בתחום מציבה את השכר החציוני הנוכחי עבור משרות הקשורות לכישורי COBOL ב-90,000$ לשנה, שזה רק מעט מתחת ל-94,000$, השכר הממוצע בתעשייה הטכנולוגית. עבור שפת תכנות בת שישה עשורים, אשר נחשבת על ידי רבים לשפה שכבר עברה מהעולם, זה לא רע בכלל.

ובניגוד לעבודות רווחיות אחרות כמו מומחי AI, רוב התפקידים הקשורים ל-COBOL אינם דורשים לימודי מומחיות אקסטרה מיוחדים. לפי אחת ההערכות, 83.8% ממשרות COBOL דורשות רק תואר ראשון. במשרות COBOL באחוזון הגבוה ניתן להרוויח מעל 115,000$ לשנה.

למרות שגילה עשרות שנים, שפת COBOL נפוצה עדיין בשימוש היום. אחת לכמה זמן יוצאת הקריאה למתכנתי COBOL. הלשכה לסטטיסטיקה של העבודה מציינת, כי למרות שנראה שתחזית העבודה עבור מתכנתי מחשבים נמצאת בירידה, מתכנתי COBOL עדיין נדרשים על ידי מוסדות ועסקים המשתמשים בשפה לצורך פעילותם היומיומית. דרושים מתכנתי COBOL כדי לא רק לכתוב קוד חדש אלא גם לתחזק, לעדכן ולמצוא פתרונות למיטוב הקוד הקיים.

הזדמנויות ללמוד COBOL

עבור אלה המעוניינים לבנות קריירה בתחום שיכולה פוטנציאלית לתגמל היטב מבחינת שכר, ההכשרה עדיין אפשרית. המגזין Computerworld דיווח כי 75 בתי ספר בארה"ב עדיין מלמדים COBOL. ל-IBM יש יוזמה חדשה המבקשת לחבר מדינות נזקקות עם מתכנתי COBOL מנוסים.

לסיכום

זה מדהים שבשנות ה-80, סטודנטים לתכנות קיבלו ייעוץ ש-COBOL היא שפה מתה שלא כדאי ללמוד. בשנת 2020, מוסדות כמו בנקים וממשלות התחננו למתכנתי COBOL. ב- 2014 הבנקים באמריקה כבר חוו מחסור באנשי טכנולוגיה עם כישורי COBOL.

קהילת מתכנתי ה- COBOL מתכווצת מהר, לא רק בארה"ב אלא בעולם כולו. הגיל הממוצע של מתכנת  COBOLבארה"ב לפי IBM, הוא 58 ומדי שנה, כ-10% מהם פורשים. זה מתורגם לכ-84,000 תפקידי מיינפריים למשל בארה"ב שלא אוישו בשנת 2020. מוסדות פרטיים רבים נוספים כמו בנקים, חברות ביטוח וחברות אשראי מחפשים גם הם מתכנתי COBOL.

רוצים ללמוד את שפת התכנות הוותיקה והנפוצה בעולם? למידע אודות קורסי COBOL הקרובים והרשמה הקליקו כאן

בוגרים ממליצים

Blue Tech

כרמי מרצה בחסד עליון העובדה שיש לו ידע עצום במיינפריים נוכחת מאוד בשיעורים.
הוא מקצועי מאוד והצליח יפה להעביר לנו את העבודה עם המיינפריים ומה שחשוב בעבודה זו.
כמו כן ראיתי כמה אנחנו חשובים לו והרצון לעזור לנו להתקדם נוכח מאוד בכיתה באמת שאין הרבה מרצים כמוהו!

נהנתי מאד מהידע הרחב של כרמי, הגשת החומר, חזרה על דברים לא ברורים גם 30 פעם, היה אדיב ונחמד בגישה שלו.
הוא נתן (לי) הרגשה טובה ונהנתי לשהות בשיעור.
גם רותי מרצה מעולה ,מעבירה את החומר מעולה , מקצועית בתחומה , יותר חשדנית , פחות משחררת (לטוב ולרע..) שורה תחתונה – מרצים מצויינים .

היה ממש כיף ומעשיר להיות כל כך הרבה שעות עם איש כמו כרמי שטרנברג,
למדנו המון איתו ואין ספק שהוא אחד מהטובים בעולם בתחום המיינפריים, הוא גם מאוד חברותי.
בוודאי עוד נתגעגע אליו מאוד.

צרו איתנו קשר

מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

פרטי התקשרות

זמינים אליכם לכל שאלה

  • תובל 40, מגדל ספיר רמת גן
  • sharons@bluetech-ed.co.il
  • 073-2363118
  • 052-7380385
X
הגשת מועמדות
שלח
הודעה נשלחה בהצלחה